Elementy drewniane

Blaty wykonane są z prawdziwych, specjalnie suszonych, ręcznie składanych (lub sklejanych) desek. Wszystkie nasze deski są sezonowane, aby drewno „rozluźnić”, a następnie w odpowiedni sposób suszone tak, aby ich wilgotność odpowiadała wymogom wilgotności dla drewnianych elementów stosowanych we wnętrzach.

Nasze deski są starannie selekcjonowane. Dzięki temu jesteśmy pewni, że wszystkie deski są nie tylko proste, mocne, trwałe i odpowiednio wysuszone, ale także piękne usłojone.

Każdy blat jest przygotowywany pod wymogi konkretnego projektu. To dzięki tym zabiegom nasze blaty mają niepowtarzalny wygląd, który zachwyci najbardziej wymagających miłośników naturalnego piękna.

Użytkując blaty oraz meble z litego drewna, należy pamiętać, że surowiec reaguje na zmieniające się warunki otoczenia – znaczne wahania temperatury i wilgotności powietrza. Zmiana tych parametrów wpływa na zmianę parametrów deski, która może ulegać kurczeniu lub rozszerzaniu.

W konsekwencji może prowadzić to do pęknięć drewna.  Aby zminimalizować niepożądaną pracę drewna, należy utrzymywać w pomieszczeniach klimat możliwie zbliżony do warunków optymalnych dla człowieka: 45-60% wilgotności względnej powietrza przy temperaturze 18-22ºC.

Co to jest fornir?

Fornir jest naturalną okleiną, czyli cienkim plastrem drewna przyklejanym na powierzchnię bazową. Może mieć grubość od 0,6 mm do 1,5 mm. Czasem grubość forniru może wynosić nawet 2 mm. W odróżnieniu od powierzchni sztucznych (czyli np. płyt melaminowanych), fornir zachowuje właściwości drewna.

Fornir – tak jak drewno – jest zróżnicowany pod względem kolorystyki i ubarwienia. Jest czuły na działanie wilgoci i temperatury. Podobnie jak drewno wymaga bejcowania i lakierowania.

Wraz z upływem czasu kolor forniru może ulec zmianie. Fornir o barwie ciemnej, nasyconej; wpadającej w wiśnię, po kilku latach pojaśnieje. Z kolei kolory naturalne i jasne pożółkną.

Duże wpływ na zmianę koloru forniru ma ekspozycja mebli na światło słoneczne. Skutecznie można ochronić fornir przed zmianami koloru spowodowanymi promieniowaniem UV, używając wysokiej klasy olejów i lakierów.

Wygląd i kolor

Fornir to okleina naturalnego pochodzenia, która zachowuje właściwości drewna. Producent forniru jest zobowiązany do wyboru okleiny w odpowiednio wysokim gatunku. Niemniej, 1. klasa jakości forniru nie określa jego właściwości estetycznych, a głównie użytkowe i jakościowe.

W przemyśle meblarskim funkcjonują różne klasy jakości tak drewna, jak i okleiny naturalnej. Należy zwrócić uwagę, że uroku drewnu i fornirowi zapewnia również nieprzewidywalność struktury słojów.

Producent nie jest w stanie zagwarantować, jaki wzór usłojenia będzie charakteryzował zamówione przez Ciebie meble. Urozmaicony rysunek to cecha drewna i forniru i zazwyczaj nie podlega reklamacjom.

Czyszczenie konserwacja

Jeśli będziesz odpowiednio dbać o meble wykończone fornirem, zachowają one swoje pierwotne piękno na lata. Na co powinieneś zwracać uwagę podczas eksploatacji fornirowych mebli?

  • Warto korzystać z obrusa, podkładek czy mat pod talerze i kubki. Nawet talerz przesunięty po blacie stołu może pozostawić na fornirze drobne ryski.

Ważne: w zależności od stosowanego lakieru i okresu przechowywania mebli w fabryce, lakier może nabierać swoje pełne właściwości ochronne do 30 dni od produkcji. Tuż po rozpakowaniu mebli w domu, użytkuj je z dużą dozą ostrożności przez pierwsze 2 tygodnie eksploatacji.

  • Wystrzegaj się używania popularnych środków czyszczących dostępnych na rynku. Prawdziwy, specjalistyczny środek do czyszczenia mebli to koszt ok. 80-90 zł. Tylko takiemu środkowi możesz w pełni zaufać. Taki środek nie tylko efektywnie wyczyści meble, ale również dokładnie je odtłuści. Do ochrony i zabezpieczania powierzchni fornirowych oraz drewnianych stosujemy najlepsze produkty firmy Osmo.
  • Nasłonecznienie. Jak już wspominaliśmy powyżej, meble fornirowane są podatne na wpływ czynników zewnętrznych – zwłaszcza światła słonecznego. Dlatego w pierwszych miesiącach użytkowania nie powinieneś stawiać na nich np. wazoników, serwetek, figurek czy nadmiernie eksponować mebli na światło słoneczne.
  • Zawilgocenia. Wilgoć jest wyjątkowo niebezpieczna dla mebli i olein ze względu na łatwość wnikania wody w pory forniru i drewna. Zawilgocenia są niebezpieczne zwłaszcza dla mebli dębowych i wykończonych okleiną dębową. Czyszcząc meble, zawsze wycieraj je do sucha. Pamiętaj, aby natychmiast wycierać rozlany płyn oraz uważaj na wazony z kwiatami latem – na powierzchni wazonu z zimną wodą zbiera się wilgoć, która spływa na blat. Zbyt długie zawilgocenie powierzchni forniru prowadzi do powstania bąbli i wybrzuszeń. Producent nie przyjmie od Ciebie reklamacji na taką wadę.
  • Odparzenia powstaną, gdy postawisz na blacie gorący kubek lub naczynie. Stosowanie podkładek pod naczynia całkowicie eliminuje ryzyko powstania odparzeń. Warto również zaznaczyć, że wielu producentów stosuje obecnie lakiery, które uodporniają fornir na działanie wysokiej temperatury. Producenci zastrzegają jednak, że odporność dotyczy jedynie zdroworozsądkowego użytkowania, czyli gorący kubek czy talerz – tak, rozgrzany garnek – nie.

Unikalność i trwałość

Bezsprzeczną zaletą mebli drewnianych i fornirowanych jest ich unikalność. Dzięki naturalnym własnościom surowca możesz zyskać unikatowy i niepowtarzalny mebel, którego nie ma nikt inny.

Do ochrony i zabezpieczania powierzchni fornirowych oraz drewnianych stosujemy najlepsze produkty firmy Osmo.