Mindfulness w biurze – stwórz przestrzeń, która sprzyja koncentracji

mindfulness w biurze

Środowisko, w którym żyjemy może wspierać nasz poziom koncentracji lub rozpraszać nasza uwagę. Jeśli zależy Ci na kreatywnych, skupionych i efektywnych pracownikach, zapewnij im mindfulness w biurze, czyli stwórz dla nich przestrzeń, która sprzyja koncentracji i produktywności. Jak powinien wyglądać design przestrzeni biurowej tworzony w duchu mindfulness?

Czym jest mindfulness?

Mindfulness jest treningiem uważności pozwalającym świadomie skupić się na aktualnych doznaniach. Wymaga on wyciszenia, koncentracji i relaksu, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie równowagi emocjonalnej. W ten sposób można zmniejszyć napięcie nerwowe, co pomaga walczyć z zaburzeniami nastroju, depresją czy uzależnieniami.

Początki mindfulness sięgają lat 70., kiedy w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Medycznym Massachusetts w Worcester opracowany został pierwszy trening uważności. Nadal wykorzystywany jest on na całym świecie w wielu szpitalach, placówkach medycznych, ośrodkach szkoleń oraz centrach medytacji i rozwoju osobistego.

Praktykowanie mindfulness zakłada wykorzystanie technik oddechowych, skupienie uwagi na aktualnie wykonywanych czynnościach oraz większą świadomość doświadczanych myśli i emocji. Jest to więc uważna obserwacja rzeczywistości i nas samych, która pozwala się wyciszyć i zwolnić tempo życia.

mindfulness w biurze

Mindfulness w aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz w duchu mindfulness zakłada tworzenie przestrzeni, które mają służyć przede wszystkim do mieszkania, a nie do imponowania. Jest ona postrzegana jako całość, dzięki której unikniemy rozpraszania uwagi. Z tego względu wnętrza powinny być utrzymane w minimalistycznym stylu.

Jak zadbać o mindfulness w biurze? Bardzo istotną rolę odgrywa naturalne oświetlenie, zastosowanie kolorów ziemi oraz naturalnych materiałów. Nie jest wskazane dekorowanie wnętrz zegarami, a technologię warto skoncentrować tylko na wybranych obszarach, aby nie zakłócała naszego spokoju.

mindfulness w biurze

Mindfulness w biurze – Projektowanie miejsc pracy

Projektowanie przestrzeni biurowych w duchu mindfulness zakłada stworzenie przestrzeni sprzyjającej uważności. Mindful design przykłada bardzo dużą wagę do detali. Ważne jest przewidywanie i zaspokajanie potrzeb pracowników. Uważne podejście do projektowania pozwala wykreować innowacyjną przestrzeń odpowiadającą realnym potrzebom ludzi.

Mindfulness w biurze to taka aranżacja wnętrz biurowych, która sprzyja treningowi uważności. Design w stylu mindfulness polega między innymi na zaprojektowaniu przestrzeni ułatwiających wyciszenie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu określonych materiałów, tekstury, kolorów i światła, a także wydzieleniu stref wolnych od technologii oraz bodźców sensorycznych. Bardzo dużą rolę odgrywają elementy nawiązujące do natury – drewniane meble, rośliny oraz naturalne światło.

Mindfulness to tworzenie przestrzeni, w których można odnaleźć spokój i „wyłączyć się” na chwilę, aby odpocząć. To wielka odpowiedzialność wymagająca świadomości potrzeb odbiorów oraz uważności podczas procesu tworzenia.

W I LOFT U wierzymy, że związek między mindfulness i designem jest niezbędny, aby stworzyć miejsce sprzyjające efektywnej pracy. Zajmujemy się projektowaniem autorskich rozwiązań wnętrz oraz kompleksowym projektowaniem mebli do przestrzeni komercyjnych – biur, sklepów, miejsc coworkingowych czy restauracji. Oferujemy dobór wyposażenia wnętrza dla biur, restauracji i lobby. Z nami zapewnisz swoim pracownikom mindfulness w biurze, stworzysz idealną przestrzeń do koncentracji.