Zieleń w biurze czyli biophilic design

zieleń w biurze

Chcesz stworzyć miejsce, w którym dobrze się pracuje? Zadbaj o zieleń w biurze, a Twoi pracownicy będą bardziej efektywni. Mówi o tym biophilic design czyli trend w architekturze, który chce przywrócić naturę do naszych miejsc pracy i domów. Aranżacja współczesnych wnętrz biurowych zakłada uwzględnienie potrzeb pracownika oraz tworzenie przestrzeni kojarzonych z domem. Bardzo dużą rolę odgrywa w nich także zieleń, której obecność przynosi wiele zaskakujących korzyści. Dlaczego zapewnienie odpowiedniej ilości zieleni w miejscu pracy jest tak ważne?

Zieleń w biurze – korzyści biophilic design

Zamknięte przestrzenie pozbawione kontaktu z naturą mogą pogarszać samopoczucie, powodować obniżenie poziomu koncentracji i kreatywności. Globalne marki takie, jak Google czy Facebook stawiają na trend określany mianem Biophilic Design. Polega on na obcowaniu z naturą poprzez zastosowanie naturalnych materiałów w postaci drewna, kamienia, metalu o wyrazistej strukturze oraz roślin. We wnętrzach stosuje się duże ilości kwiatów i materiałów z ich motywem. Mile widziane są rozmaite rośliny doniczkowe, jak też „żywe ściany” – całkowicie wyłożone roślinnością, na przykład mchem. Bardzo popularne stają się też ogródki firmowe zakładane na dachach budynków.

Koncepcja biophilic design zyskała popularność dzięki książce „Biophilic”, którą napisał Edward O. Wilson. Jej głównym założeniem jest stwierdzenie, że ludzie mają nieodłączny związek z naturą i znacznie lepiej funkcjonują w jej otoczeniu, bo to nasze naturalne środowisko. Stosowanie naturalnych elementów w biurze (woda, rośliny zielone itp.) wprowadza do przestrzeni biurowej świeżej atmosfery.

Rośliny produkują tlen i naturalnie nawilżają powietrze wspomagając jego oczyszczanie, dzięki czemu wpływają korzystnie na organizm człowieka. Zieleń w biurze przekłada się bezpośrednio na kondycję zdrowotną pracowników, ich efektywność oraz samopoczucie. Kontakt z przyrodą poprawia formę psychiczną i fizyczną pracowników oraz ogólną atmosferę i wizerunek firmy. Badania naukowe jednoznacznie wskazują na ogromny wpływ zieleni na obniżenie stresu pracowników i polepszenie ich nastroju.

Aranżacja wnętrz zakładająca obecność zieleni wpływa pozytywnie na kreatywność pracowników i wydajność pracy. Zielone ściany poprawiają również akustykę wnętrza, co ma szczególne znaczenie w przypadku przestrzeni typu open space.

zieleń w biurze

Biophlic design w miejscu pracy

Zieleń w miejscu pracy to strzał w dziesiątkę! Przede wszystkim gwarantuje ona efekt uspokajający. Zielone rośliny zmniejszają niepokój. Poprawiają także jakość powietrza – usuwają toksyny, pochłaniają zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, a to te przyczyną niektórych chorób. Nie chcesz, żeby Twoi pracownicy często chorowali i przechodzili na L4? Zadbaj o ich odporność przez rośliny w biurze.

Jakie jeszcze atuty daje zieleń w biurze? Sprzyja harmonijnej, a zarazem żywej atmosferze w biurze. Ponadto rośliny zielone redukują hałas w biurze. Zielone ekrany akustyczne nie dość, że pięknie wyglądają, to świetnie się sprawdzają w biurach typu open space, zmniejszając uciążliwy i przeszkadzający w pracy hałas. Jeszcze jedna istotna sprawa – zieleń w biurze niweluje codzienną dawkę szkodliwych substancji powstałych w wyniku promieniowania komputerów. Zieleń w biurze to inwestycja, która skutkuje lepszą atmosferą w pracy. Chcesz poznać dobroczynne skutki natury w przestrzeni biurowej? Zerknij do badań.

zieleń w biurze

Projektowanie zieleni biurowej

Projektowanie zielonych biur powinno odbywać się w oparciu o liczbę pracowników. W przypadku poziomej powierzchni trudno jest zapewnić pracownikom optymalną ilość roślin, dlatego coraz częściej aranżowane są one w postaci ogrodów wertykalnych wyposażonych w automatyczny system nawadniania.

Przy stanowiskach pracy sprawdzają się rośliny znane z właściwości oczyszczających powietrze, takie jak palmy, paprocie, sansewieria, skrzydłokwiat, monstera, dracena, zielistka czy zamiokulkas. Włączenie zieleni w proces projektowania przestrzeni biurowych to już nie jest żaden luksus, a raczej wymagany standard, który wpływa pozytywnie na zdrowie i komfort pracowników.

W I LOFT U projektujemy komercyjne wnętrza, które są nie tylko funkcjonalne, ale też przyjazne dla ludzi. Oferujemy projektowanie wnętrz HoReCa, biur oraz projektowanie mebli na zamówienie. Specjalizujemy się również w projektowaniu w stylu New York. Gwarantujemy indywidualny projekt i nadzór nad projektem.